top of page

Dieta SIRT - Sekret sylwetki Adele!

  • Zdjęcie autora: Paulina Chrzan
    Paulina Chrzan
  • 15 maj 2020
  • 6 minut(y) czytania


W ostatnim czasie niezwykłą popularność zyskał nowy typ żywienia, który okrzyknięty został eliksirem młodości i „cudownym” przepisem na szczupłą sylwetkę. Dużą rolę w rozsławieniu owej diety ma Adele, która dość niedawno pokazała się światu w całkowicie nowym wydaniu. Nietrudno zauważyć, iż jej sylwetka straciła dość znaczących ilości kilogramów. Momentalnie pojawiły się miliony pytań o sposób i receptę na tak spektakularne efekty. Artystka pośpieszyła z odpowiedzią i światu ukazała się dieta sirtuinowa, w skrócie nazywana SIRT. Łatwo się domyślić, iż od razu żywienie to zyskało rzeszę zwolenników i propagatorów.

Jeśli jesteś ciekaw tylko mojego zdania odnośnie tej diety możesz pominąć tekst i przejść do ostatniego akapitu – podsumowania. Będzie mi jednak niezmiernie miło, jeśli przeczytasz całość i dasz znać co myślisz i jak się podoba… jestem tutaj przecież dla Was!

Tajemnica SIRT

Dieta SIRT jest dość nowym sposobem żywienia, który „zawojował” rynek fitnessu i dietetyki, ale czym tak naprawdę się charakteryzuje? Otóż śpieszę z wyjaśnieniami.


Opracowana została na Uniwersytecie w Surrey w Anglii, przez magistrów nauk ożywieniu – G. Mattena oraz A. Gogginsa. Według niektórych doniesień uzyskuje się na niej efekty równe ubytkowi masy ciała ok. 3 kg na tydzień. Zatem jej oczekiwane rezultaty nie różnią się znacząco od innych „diet cud” prowadzących w większości do niedoborów energetycznych, jak i odżywczych i w efekcie skutkujących wyniszczeniem organizmu. Powrót do pierwotnego stanu skrajnie wycieńczonego ustroju jest niezwykle długim i złożonym procesem, ale bez oceny przed dokładnym poznaniem założeń tegoż stylu żywienia, zatem wracając do tematu ... nie da się ukryć, iż dieta opiera się na zasadach zdrowego odżywiania (przynajmniej w pewnym sensie) i wzbogacania codziennej racji pokarmowej w produkty bogate w fenole, a więc składniki o udowodnionym działaniu prozdrowotnym, w tym powszechnie doceniane polifenole, które obecne są m.in. w herbacie, strączkach, pełnoziarnistych produktach zbożowych oraz czerwonym winie wytrawnym. Twórcy diety uważają bowiem, iż związki te wpływają na aktywację sirtuiny, a więc białka, któremu przypisuje się miano genu długowieczności oraz szczupłości. Produkty takie nazywane są żywnością sirtuinową. Poza tym, polifenole, ze względu na ich działanie przeciwutleniające, mają zdolność niwelowania procesów przedwczesnego starzenia w organizmie czy też rozwój i postęp różnorodnych schorzeń, w tym także nowotworów. Warto tutaj wspomnieć, iż aktywowanie sirtuin przez niektóre pokarmy, bardziej niż pozostałe, jest jeszcze kontrowersyjne, gdyż nie ma na to jednoznacznych i wystarczających dowodów naukowych.

Ogólne zasady diety SIRT nie są wymagające. Otóż, co ciekawe, ten styl żywienia nie wymaga stosowania regularnych i wyczerpujących ćwiczeń fizycznych. Jego głównym założeniem jest regularność w jedzeniu, ciągle propagowana w zwyczajowych i racjonalnych dietach redukcyjnych. Według twórców należy zachowywać co najmniej 1,5h przerwy między poszczególnymi posiłkami (dieta składa się z 4 posiłków), a ostatni z nich należy spożyć maksymalnie do godziny 19. Przypomina Wam to coś? Ile razy słyszeliście pogląd, iż kolację powinno się jeść do 18-19, a później KONIEC? Mnie wielokrotnie … od razu sprostuję, ostatni posiłek należy jeść 2-3 godziny przed snem, a więc pora uzależniona jest od naszego stylu życia i godzin posiłków oraz rytmu dnia, a nie określonej godziny. Taka praktyka konieczna jest by zapobiec wahaniom stężenia glukozy podczas snu i wystąpienia stanu hipoglikemii tuż po przebudzeniu, co natomiast w efekcie prowadzić może do napadów „wilczego głodu” i popularnie nazywając „rzucenia się na lodówkę” w poszukiwaniu olbrzymich ilości pożywienia. Warto także wspomnieć, iż ostatni posiłek spożyty o prawidłowej porze zapewnia bardziej efektywny sen, zatem budzimy się bardziej wypoczęci i gotowi do działania, a także zapewnia lepszą koncentrację o poranku.

Kontynuując, zgodnie z założeniami diety SIRT z jadłospisu należy wyeliminować słodycze, gotowe dnia, produkty typu fast-food, wszelkiego rodzaju żywność instant, a więc kostki rosołowe czy zupy i sosy z proszku; jak również przetwory z białej mąki. Te zalecenia są identyczne z tymi związanymi ze zdrowym sposobem żywienia. Produkty wcześniej wspomniane zwykle zawierają wielkie ilości cukru dodanego, soli, jak również tłuszczy nasyconych oraz tych typu trans. Wszystkie te składniki należą do grupy związków sprzyjających rozwojowi wielu schorzeń, w tym otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zawału serca, udaru mózgu czy nowotworów. Dieta SIRT nie jest jednorodnym sposobem żywienia mającym na celu naukę podopiecznego czy osobę stosującą tę dietę, prawidłowych zasad i wyborów, a skupia w sobie kilka etapów, które omówię poniżej.


Etapy SIRT

  • Etap I obejmuje ok. 7 dni diety. Podczas pierwszych 3 dni wraz z pożywieniem dostarcza się ok. 1 000 kcal. Posiłki, które są spożywane podczas tego okresu czasu to: 3 zielone soki i 1 posiłek stały. Natomiast pozostałe 4 dni spożywa się dietę o kaloryczności 1 500 kcal i obejmuje ona: 2 soki i 2 posiłki stałe.

  • Kolejny etap (II) trwa 14 dni, a kaloryczność diety pozostaje na wysokości 1 500 kcal. Odział posiłków również się nie zmienia i obejmuje 2 soki i 2 posiłki stałe.

  • Etap III to pozostały czas stosowania diety, który nie został określony, właściwie w odniesieniu do założeń powinien trwać całe życie. Poza tym nie posiada on także konkretnych zaleceń kalorycznych. Według twórców dieta powinna składać się wówczas z 3 stałych posiłków bogatych w polifenole, jak i 1 zielonego soki. Zatem jest niczym innym, jak w zwyczajowym, racjonalnym trybie żywienia … podopieczny podczas diety uczy się prawidłowych wyborów i nawyków żywieniowych, które później stosuje samodzielnie przez resztę życia, jednak bez znacznych ograniczeń energetycznych na początku i braku ograniczenia w końcowym etapie. Takie zachowanie pogarszają walkę o zdrową i stałą redukcję i uczy niekoniecznie pozytywnego stylu życia.


Produkty zalecane w SIRT

Jak już wcześniej wspomniałam dieta ta zakłada włącznie do diety dużych ilości warzyw i owoców, a także pełnoziarnistych produktów zbożowych i strączków. Produkty te zalecane są także w racjonalnych dietach redukcyjnych. Posiadają one oprócz witamin i składników mineralnych duże ilości błonnika, który bywa zbawienny w dietach mających na celu ubytek masy ciała. jego Podaż skutkuje bowiem usprawnieniu perystaltyki jelit, a więc unormowaniu wypróżnień. Poza tym jego znaną funkcją jest pęcznienie w żołądku co daje uczucie sytości bardziej intensywne, jak i o wiele dłużej się utrzymujące.

Do surowców zalecanych zalicza się przede wszystkim: jarmuż, truskawki, soję, pietruszkę, cebulę, jabłka, cytrusy, borówki amerykańskie, kurkumę, chili, orzechy, grykę, kakao, zieloną herbatę czy oliwę z oliwek. Wszystkie te surowce bogate są również w składniki aktywne, jak właśnie polifenole, które cenione są za ich zdrowotny wpływ na ustrój.


SIRT – Hot or Not?

Podsumowując cały tekst dieta SIRT może być świetnym sposobem na polepszenie swojego stanu zdrowia i urozmaicenie diety w produkty o korzystnym działaniu na zdrowie. Przede wszystkim wprowadza do diety dużych ilości warzyw i owoców, co niestety zwykle unikamy w diecie. Super, jeśli pomoże komukolwiek w polepszeniu swoich nawyków żywieniowych. Poza tym wyklucza te produkty, które nie są zalecane na redukcji. Sądzę jednak, iż tak wysokie restrykcje energetyczne, są całkowicie niepożądane i prowadzą w efekcie do wielu niekorzystnych skutków zdrowotnych.

Poza wcześniej wymienionymi niedoborami, także może wystąpić pogorszenie stanu włosów, skóry i paznokci; utracenie miesiączki czy spowolnienie metabolizmu.

Najważniejszym faktem jest to, iż podczas takich typów żywienia oczywisty jest ubytek masy ciała, gdyż redukcja pojawia się zawsze przy ograniczeniu podaży kalorii wraz z dietą. W przypadku racjonalnych diet, ubytek ten jest kontrolowany i przede wszystkim głównym materiałem, kolokwialnie mówiąc, którego pozbywamy się z organizmu jest tłuszcz, jednocześnie wzmacniając masę mięśniową i układ kostny. W przypadku różnorodnych diet „cud” i głodówek o charakterze niezwykle niedoborowym, utracona masa ciała pochodzi z mięśni, a tkanka tłuszczowa pozostaje. Właśnie z tego względu osoby trafiające do mojego gabinetu po takich „eksperymentach” niezwykle szybko się męczą, mimo niekiedy świetnej kondycji przed zastosowaniem modyfikacji żywieniowych. Bardzo często pojawiają się problemy z płodnością, obniżona zostaje odporność i co za tym idzie, dochodzi do rozwoju wielorakich schorzeń. W przypadku sportowców popularnym zjawiskiem jest pogorszenie wydolności i osiągów.

Dodatkowo warto pamiętać, iż aktywność fizyczna, oprócz wspomagania redukcji masy ciała, sama w sobie wywołuje zbawienny wpływ na zdrowie i redukuje ryzyko rozwoju wielu przypadłości.

Moim zdaniem, jest to dieta o bardzo dużym potencjale, jednak wymaga pewnych modyfikacji, jak m.in. kaloryczność dostosowana indywidualnie do potrzeb każdego z osobna. Z pewnością 3 etap diety jest stworzony tak, że ciężko się do czego przyczepić .. kaloryczność nie została podana, a więc powinna zostać oszacowana indywidualnie, jednak większość osób zapewne będzie to interpretować tak, że można jeść, ile tylko się da. To z kolei prowadzić będzie do nadwyżki energetycznej i wzrostu masy ciała, a więc zwiększa ryzyko wystąpienia popularnego efektu jo-jo. Dodatkowo, jak już wcześniej wspomniałam, dieta ta bogata jest w warzywa i inne produkty, często rzadko spożywane, a bez wątpienia zdrowe. Poza tym w przypadku braku przeciwskazań, zarówno zdrowotnych, jak i związanych ze świadomym wyborem (np. rezygnacja z spożywania mięsa i produktów odzwierzęcych) warto rozważyć dodatek chudego mięsa, np. drobiu czy ryb.

Reasumując, jeśli jesteś gotowy/gotowa na zmianę, zrób to tak jak należy, w trosce o długotrwałe efekty i utrzymanie organizmu w dobrej kondycji zdrowotnej na długo. Picie zielonej herbaty czy spożywanie jarmużu sprawi, że staniemy się zdrowsi, jednak nie oczekiwałabym spektakularnych, szybkich i jednocześnie możliwych do utrzymania rezultatów. To jak na razie możliwe jest tylko i wyłącznie przy pomocy odpowiednio zbilansowanej diety, pełnej składników odżywczych oraz aktywność fizyczna, a na cuda niestety trzeba nam będzie jeszcze nieco poczekać.



Comments


+48 61 628 11 60

©2019 by Dietetyk mgr Paulina Chrzan. Proudly created with Wix.com

bottom of page