Niedobory energetyczne - konsekwencje
- Paulina Chrzan
- 22 cze 2020
- 2 minut(y) czytania

Dzień dobry !
Dziś kolejny post informacyjny … w kilku słowach postaram się przybliżyć problem, który jest niezwykle powszechny. Chodzi o zbyt małą podaż energii w diecie, zwłaszcza w wieku dojrzewania.
Niedobory energetyczne wiążą się przede wszystkim także z niedoborami innych składników, tj. Witaminy czy składniki mineralne. Owych niedoborów nie zauważymy od razu, gdyż niektóre z nich mają zapasy w organizmie nawet na nikła lat, tak jak w przypadku witaminy B12. Dopiero po jakimś czasie spojrzymy na swoje zdjęcie sprzed roku czy dwóch i zaczniemy zastanawiać się nad kondycją skóry, tym, że wówczas mieliśmy piękne, lśniące i grube włosy, a obecnie są cienkie i łamliwe, podobnie z paznokciami. Oczywiście to nie wszystko, gdyż częściej dotykać będą Nas infekcje i pojawi się problem z pojawianiem opryszczek czy popularnie zwanych „zajadów” w kącikach ust.
Nie bez znaczenia taka dieta pozostaje dla metabolizmu. Z doświadczenia wiem, że osoby cechujące się naprawdę świetną przemianą materii, po zastosowaniu diety tak niskoenergetycznej jak 1 000 - 800 kcal, zaczynają odczuwać, oczywiście po jakimś czasie, pogorszenie trawienia. Posiłki które dotychczas były okej, nagle powodują wzdęcia, czy wzrost masy ciała. Niezwykle często pojawia się także efekt jojo, a więc wzrost masy ciała po zakończeniu „diety” nawet dwukrotnie większy niż wyjściowa masa ciała.
Należy pamiętać, iż przy tak głodówkowych dietach mamy do czynienia ze spadkiem beztłuszczowej masy ciała w głównej mierze, a więc m.in. mięśni, a tłuszcz zostaje magazynowany, jako zapas da organizmu. Zatem jest to zabieg nieco bezcelowy, gdyż w redukcji chodzi nam właśnie o redukcję tkanki tłuszczowej i „wyrysowanie” sylwetki.
Diety takie są niezwykle niebezpieczne dla układu hormonalnego, zwłaszcza kobiet i przede wszystkim dziewczynek w wieku dojrzewania. Wiele z moich podopiecznych do dziś walczy z gospodarką hormonalną w celu unormowania jej, a nie jest to prosta sprawa. Często dochodzi do zaburzeń, a nawet całkowitego zaprzestania miesiączkowania, co też niesie ze sobą wiele konsekwencji dla zdrowia dziewczynki, nie mówiąc już o ewentualności trudności z zajściem w ciążę w przyszłości. U mężczyzn natomiast konsekwencją głodówek jest spadek libido. Poza tym w obu przypadkach rozwinąć się mogą zaburzenia funkcji tarczycy, stężenia hormonu wzrostu czy insuliny.
Oczywiście pojawiają się również inne objawy i konsekwencje związane z niedożywieniem, tj:
Zaburzenia koncentracji
Ospałość, brak energii, bóle głowy, a nawet omdlenia
Stłuszczenie wątroby
Pogorszenie wzroku
Osłabienie kości, a w konsekwencji osteopatia czy osteoporoza
Zaburzenia gospodarki elektrolitowej i w efekcie zaburzenia pracy serca
Cukrzyca t. 2
Podsumowując, pamiętajcie, że najlepszą drogą do pięknej sylwetki i zdrowia jest racjonalna dieta skupiająca w sobie wszelkie niezbędne składniki i przede wszystkim jest normokaloryczna, a jej redukcja prowadzona jest w sposób prawidłowy, tak by nie zaszkodzić nikomu.
Comments